Review: Winners Curse (The Winner's Trilogy #1) by Marie Rutkoski

WinnersCurse
Title: Winners Curse (The Winner’s Trilogy #1)
Author: Marie Rutkoski
Publication: March 4, 2014 by Farrar Straus Giroux
Reviewed by: Vanessa
Rating: 5 stars
Reason for reviewing: Pleasure
As a general’s daughter in a vast empire that revels in war and enslaves those it conquers, seventeen-year-old Kestrel has two choices: she can join the military or get married. But Kestrel has other intentions.
One day, she is startled to find a kindred spirit in a young slave up for auction. Arin’s eyes seem to defy everything and everyone. Following her instinct, Kestrel buys him—with unexpected consequences. It’s not long before she has to hide her growing love for Arin.
But he, too, has a secret, and Kestrel quickly learns that the price she paid for a fellow human is much higher than she ever could have imagined.
Set in a richly imagined new world, The Winner’s Curse by Marie Rutkoski is a story of deadly games where everything is at stake, and the gamble is whether you will keep your head or lose your heart.
VanessaThoughts
Short and Quick: Kestrel is an intelligent strong-willed girl who doesn’t like her options in life and is determined to try to find a way to lead the kind of life she’s dreamt of. Little did she know she’d fall in love with a slave with secrets and a mission of his own.

Favorite Quote: “He lifted her up onto the table so that her face was level with his, and as they kissed it seemed that words were hiding in the air around them, that they were invisible creatures that feathered against her and Arin, then nudged, and buzzed, and tugged.
Speak, they said.
Speak, the kiss answered.”

My Thoughts: I love Kestrel’s character. She comes from wealth and is the daughter of a popular General, but she doesn’t let that change who she is deep down. She is pensive and strong-willed. She is unhappy with her life because she is realizing that her position has boundaries and certain expectations that she does not want to give in to. I love her courageous spirit as well. Especially when she is in a tough predicament towards the end of the book. Her spirit and tenacity makes her a wonderful heroine to read.

Arin……oh Arin. Why oh why must you be so intriguing?! Arin is a quiet guy who does what he’s told by his masters but who secretly has a plan of his own. What could it be? I was definitely intrigued by this character because although he’s quiet and defiant at first you just know he’s going to change people’s lives (in more ways than one).

The supporting characters were great too. I absolutely loved Jess (Kestrel’s best friend) and Ronan, Jess’ brother. Jess is so sweet natured and brings humor and happiness to Kestrel’s life. She is the sister Kestrel never had. Ronan is a flirt with a great heart who, if Arin hadn’t been in the picture, I would have wanted for Kestrel.

Although I’m used to fast-paced books (a la Lunar Chronicles) this book has a slower pace which goes perfect with the mood and serious theme of the book. The world building is wonderful and thankfully not overwhelming. Although it’s a slower pace, it’s definitely not boring! There are twists you really don’t see coming and there are serious scenes that I would not have expected from this book.
A few more of my favorite quotes: • “She saw, yet again, that her friend's compliments were just bits of art and artifice. They were paper swans, cunningly folded so that they could float on the air for a few moments. Nothing more.”
• “Survival isn't wrong. You can sell your honor in small ways, so long as you guard yourself. You can pour a glass of wine like it's meant to be poured, and watch a man drink, and plot your revenge.”
• “My soul is yours,” he said. “You know that it is.”

My reaction to the book in gifs
Beginning:
scarjo_popcorn

Middle:
 butterflies

then….
shocked 2

End:
gasp

Vanessa Signature

11 comments:

 1. Your gifs summed up my reaction too. The ending, it hurt! And I hear The Winner's Crime is even more heart breaking!

  ReplyDelete
 2. What a great book of a great expression reading childrens book is I love ReadersMagnet Review: Children’s Books on Seasons but this book is also very nice.

  ReplyDelete
 3. Môj príbeh TU JE SKUTOČNÝ A GENUINE. Volám sa Matta Agda Noah Vienna a som tu, aby som vypovedal o Veľkej matke, ktorá mi priviedla späť môjho muža, keď sa so mnou rozišiel kvôli inej žene, ktorú stretol na svojom pracovisku. Great Adeleke je veľmi silná, skutočná a jedinečná žena so zvláštnymi právomocami. Snažil som sa získať pomoc z mnohých miest a zdrojov, aby som priviedol späť môjho muža, ale nič nefungovalo, ale keď som kontaktoval Veľkú Adeleke, prinútila ma znova sa usmiať tým, že priviedla svojho muža späť ku mne so svojimi osobitnými právomocami. Ak máte nejaké problémy v Vaše manželstvo, vzťah a máte s tým podobný problém, obráťte sa na Veľkého doktora Adeleke, ktorý vám teraz pomôže. Tu je jej e-mailová adresa: (aoba5019@gmail.com) a môžete sa s ňou skontaktovať aj na vlastné číslo WhatsApp: (+27740386124) Môžete ju buď kontaktovať na svojom e-maile, alebo na čísle WhatsApp. Ďakujem Veľký Adeleke.

  ReplyDelete
 4. effective and powerfull love spell to return ex lover contact dr jumba Call/WhatsApp him:  +19085174108   
  my fiancé broke up with me last week i was so sad I changed completely, I wasn't eating and i wasn't talking to anybody, I cried a lot, I was so depressed and stressed out that I was scared I'm going to end up in the hospital because of all the stress and depression until one day i search online on getting love tips because I Love & care about him deeply and I just want us to be together as a couple again and I want us to last forever then i found a powerful spell caster Called dr jumba that he solved so many relationship problem then dr jumba told me he will come back to me between 24hrs after he cast spell on him never believe it until my finance called me on the phone and told me he want us to come back and live happily together forever , Am so happy now that dr jumba help me bring my finance back to me. Thanks so much dr jumba  he can also help you Email him via:  wiccalovespelltools@gmail.com  or Call/WhatsApp him:  +19085174108   : blog : https://wiccaspelltools.blogspot.com/  
  WEBSITE:  drjumbaspellhome.wordpress.com   

  ReplyDelete
 5. Chcem informovať svet, že existuje skutočné a efektívne online kúzlo, ktoré je silné a originálne, doktor Fayosa, nedávno mi pomohol znovu spojiť môj vzťah s mojím bývalým manželom, ktorý ma opustil, kontaktoval som doktora Fayosu, vrhol lásku kúzlo pre mňa a môj bývalý manžel, ktorý povedal, že so mnou už nechce mať nič spoločné a nechal mi viac ako 3 roky, zavolal mi a začal ma prosiť, aby som sa k nemu vrátil, je teraz späť s toľkou milostnou vášňou a starostlivosť, som rád, že môžem všetkým dať vedieť, že kúzlo má schopnosť liečiť a obnovovať narušené vzťahy a prinavrátiť ich späť. Každému, kto číta tento článok a potrebuje jeho pomoc, môže doktor Fayosa ponúknuť aj akýkoľvek druh pomoci, ako napríklad, riešenie prípadov rozvodu, súdnych prípadov, kúzla smrti, duchovnej ochrany, ďakujem, kontaktujte Dr. Fayosu na e-mailovej adrese: (Fayosasolusionhome@gmail.com) alebo priamo na adrese whatssapp +2348151918774

  ReplyDelete
 6. Som Sandra form, USA Po 7 rokoch manželstva sme sa s manželom hádali tak dlho, až ma nakoniec opustil a minulý mesiac sa presťahoval do Kalifornie, aby som bol s inou ženou, cítil som, že môj život skončil a moje deti myslel som si, že už svojho otca nikdy neuvidia, snažil som sa byť silný len pre deti, ale nemohol som ovládať bolesti, ktoré každú noc sužujú moje srdce, moje srdce bolo plné trápenia a bolesti, pretože som bol skutočne zamilovaný do svojho manžela, Zakaždým, keď na neho myslím a vždy si prajem, aby sa ku mne vrátil, bol som skutočne rozrušený a potreboval som pomoc, tak som hľadal pomoc online a narazil som na web, ktorý naznačoval, že doktor Fayosa môže pomôcť dostať sa späť rýchlo späť Takže, Cítil som, že by som ho mal vyskúšať, kontaktoval som ho a on mi povedal, čo mám robiť, a urobil som to všetko, potom pre mňa urobil kúzlo lásky, o 48 hodín neskôr, keď mi doktor Fayosa povedal, že mi zavolal môj manžel a povedal mi, že mu chýba ja a deti toľko, také úžasné, že povedal, že sa na druhý deň vráti domov s veľa lásky a radosti a ospravedlnil sa za svoju chybu a za bolesť, ktorú spôsobil mne a deťom. Potom od toho dňa bolo naše manželstvo teraz silnejšie ako predtým, Všetko vďaka doktorovi Fayosovi je také silné a rozhodol som sa zdieľať môj príbeh na internete, že doktor Fayosa je skutočne mocný kúzelník, ktorý sa vždy bude modliť, aby dlho žil, aby pomohol svojim deťom v čase problémov, ak ste tu a potrebujete späť svojho ex alebo sa váš manžel presťahoval k inej žene, urobte to už neplač, kontaktujte tohto mocného kúzelníka kúziel Tu je jeho kontakt SMS alebo zavolajte Dr Fayosa s (Fayosasolusionhome@gmail.com) alebo priamo na whatssapp +2348151918774, ďakujem veľmi pekne Dr Fayosa

  ReplyDelete
 7. Watch sarbet de afine Seriale turcesti subtitrat in Romanana and seriale romanesti on our website daily.

  ReplyDelete

 
Blog Design by Use Your Imagination Designs The Artists' Faeries Lovely Papers by Lorie Davison